Kazalo vsebine
Mikrofibra je fina in močna sintetična tkanina sestavljena iz dveh polimerov – poliestra in poliamida (najlona) – združena skupaj v eno nit. Poliester ima antistatični efekt, ki nase vleče in zadržuje prah, medtem ko ima poliamid absorpcijsko moč, ki v povezanosti z vodo olajša odstranitev umazanije in razmaščevanje vsakršne površine brez puščanja sledi.
Mikrofibra omogoča čiščenje najmanjših predelov ter površin in odstrani najmanjše delčke umazanije, prahu, cvetnega prahu in bakterij. Tako je idealen material za uporabo v zdravstvu kjer smo stalno izpostavljeni nevarnosti navzkrižne kontaminacije.
Vlakna, ki so uporabljena v samih krpah so izredno fina – saj tehtajo manj kot 1 gram na 9.000 metrih vlaken ter so v premeru do 100-krat manjša od človeškega lasu. Poleg tega ima vsako mikrovlakno nekaj kotnih robov, ki ustvarijo nekakšen labirint, ki omogoča zbiranje prahu z mikro abrazivnim delovanjem. Tako umazanija ostane ujeta znotraj vlaken vse do zadnjega delčka. Dimenzije por vlaken mikrofibre so izredno majhne (nekaj tisočin milimetra) zato so kapljice, ki jih za seboj na površini pusti mikrofibra izredno majhne, hitro izhlapijo, kar pomeni da se obdelana površina izredno hitro posuši. Nenazadnje kot zanimivost lahko še omenimo, da mikrofibra zadrži 7-kratno količino tekočine, tako da je primerna za čiščenje, sušenje ali poliranje prav vseh površin z odličnim rezultatom.
Zgodovina izdelave mikrofibre
Proizvajalci tekstila že od zgodnjih petdesetih let 20. stoletja eksperimentirajo z vlakni tkanin z izjemno nizko gostoto. Medtem ko so bili zgodnji poskusi izdelave ultratankih vlaken večinoma uspešni, je bilo težko nadzorovati dolžino proizvedenih vlaken, kar je bistveno omejilo potencial uporabe te nove tekstilne tehnologije.
Prvi večji preboj v masovni proizvodnji mikrovlaken se je zgodil, ko so se proizvajalci tekstila odmaknili od postopka predenja iz taljenja, ki ostaja ena od primarnih proizvodnih metod za druge sintetične tekstilije, in začeli uporabljati dvokomponentne polimere, ki so vsebovali več vrst tekstilne plastike. Ti polimeri so se izkazali za veliko močnejše od plastike, sestavljene iz posameznih komponent, in so zmanjšali lomljenje, do katerega je prej prihajalo pri ekstrudiranju izjemno tankih tekstilnih vlaken.
V šestdesetih letih 20. stoletja je znano japonsko tekstilno podjetje Toray prvič začelo serijsko proizvajati blago iz mikrovlaken. Dr. Miyoshi Okamoto se je izkazal za glavnega arhitekta revolucije mikrovlaken in s pomočjo dr. Toyohika Hikota je Toray izdelal različne tkanine iz mikrovlaken.
Razen opazne izjeme ultrasemiša pa je uporaba tkanin iz mikrovlaken ostala zelo omejena do leta 1990, ko so švedski proizvajalci tekstila začeli proizvajati široko paleto drugih materialov iz mikrovlaken. Mikrovlakna so tako rekoč čez noč postala priljubljen material za oblačila po vsej Evropi; uveljavljene so bile tudi dodatne uporabe mikrovlaken na področju čiščenja in industrije. Čeprav je Toray zaslužen za razvoj prvih komercialno uspešnih tkanin iz mikrovlaken, je verjetno, da ta material ne bi postal priljubljen brez kasnejše evropske revolucije mikrovlaken.
Kako so izdelane krpe iz mikrofibre?
Ultratanka vlakna so bila prvič proizvedena že v 50. letih prejšnjega stoletja. Mikrovlakna, kot jih poznamo danes, pa so prisotna le kratek čas – ko je bila izpopolnjena zmožnost njihovega iztiskanja v enem filamentu poljubne dolžine. Ta postopek ekstrudiranja je prvi korak v proizvodnji mikrovlaken.
Mikrovlakna, namenjena čiščenju, se nato mehansko in kemično obdela, da se razdelijo na drobnejše dele. Razcepitev vlaken ne samo poveča površino vlaken, ampak tudi ustvari pozitiven naboj v vlaknu.
Nazadnje so vlakna tkana bodisi v ploščatem bodisi v zankasti vezavi. Ravno tkana mikrovlakna dejansko odbijajo vodo in niso idealna za čiščenje ali poliranje. Mikrovlakna, tkana z zankami, pa vsebujejo mrežo kavljastih krempljev, ki lahko sežejo v vsak kotiček in špranjo ter odstranijo in absorbirajo umazanijo in tekočino
Prednosti mikrofibre
- Izredna moč čiščenja in visoka efektivnost tudi brez čistil.
- Hitro sušenje in visoka absorpcija.
- Lahko jo uporabljamo na vseh površinah (tudi na najbolj delikatnih) –
- Prihrani čas in posledično znižuje stroške čiščenja.
- Dolga življenjska doba (mop krpe so lahko oprane 250-300-krat).
- Ekologija – prihranijo porabo vode in čistilnih sredstev.
- Ergonomičnost – mop krpe iz mikrofibre so lažje od navadnih krp za tla.
- Krpe iz mikrovlaken so lahke in enostavne za uporabo.
- Odlično razmerje med ceno in kvaliteto.
- Primerna za pranje tudi pri visokih temperaturah (90-95 stopinj celzija).
Razlika med bombažem in mikrovlakni
Medtem ko je bombaž naravno vlakno, je mikrovlakno izdelano iz sintetičnih materialov, običajno iz mešanice poliestra in najlona. Mikrovlakna so zelo tanka – kar 1/100 premera človeškega lasu – in približno ena tretjina premera bombažnega vlakna.
Bombaž je zračen, dovolj nežen, da ne opraska površin in cenovno ugoden. Na žalost pa ima veliko pomanjkljivosti: umazanijo in ostanke potiska, namesto da bi jih pobiral. Izdelan je iz organskih materialov, ki lahko zadržujejo bakterije in vonjave. Suši se počasi; za njim pa pogosto ostanejo ostanki vlaken.
Mikrovlakna so zelo vpojna (lahko zadržijo tekočine do 7-kratnika lastne teže), zaradi česar so zelo učinkovita pri dejanskem pobiranju in odstranjevanju umazanije s površine. Ob pravilni uporabi in vzdrževanju imajo dolgo življenjsko dobo. Po drugi strani imajo mikrovlakna le nekaj omejitev – strošek nakupa je višji kot pri krpah iz bombaža; prav tako pa zahtevajo posebno pranje.
Študija ameriške agencije za varstvo okolja je pokazala, da izredno fina mikrovlakna (premer 0,38 mikrometra) odstranijo do 98 odstotkov bakterij in 93 odstotkov virusov s površine samo z uporabo vode. Bombaž pa odstrani le 30 odstotkov bakterij in 23 odstotkov virusov.
Navodila za vzdrževanje
- Lahko perete pri temperaturi do 95 stopinj celzija (priporočamo pranje pri nižjih temperaturah).
- Perite skupaj z ostalimi mikrofibrami, ločene od ostalih tkanin.
- Ne uporabljajte belil, saj le-to zmanjšuje življenjsko dobo mikrofibre.
- Ne uporabljajte mehčalcev, saj le-ti odstranjujejo pozitiven naboj. Če po pomoti mikrofibro operete z mehčalcem, jo operite še enkrat samo z vodo.
- Ne uporabljajte sredstev s klorom (belila).
- Sušite v sušilcu samo, če je to nujno potrebno (pri nižji temperaturi).
Pogosta vprašanja
Da, vendar ne pogosto. Krp iz mikrovlaken nikoli ne sušite na visoki temperaturi, saj se bodo vlakna na krpi stopila, zaradi česar bodo neučinkovite pri naslednjem čiščenju. Sušilni stroj obvezno nastavite na nizko temperaturo.
Zaradi svoje fine strukture lahko mikrofibra odstrani prah, cvetni prah, bakterije in druge delce, ki jih druge tkanine ne morejo. Poleg tega je izredno absorpcijska.
Visokokakovostne krpe iz mikrofibre ne opraskajo površin. Tako so izredno priljubljena izbira pri sušenju vozil.
Število pranj se razlikuje glede na proizvajalca, vendar večina krp iz mikrofibre prenese 125-500 pranj.
Mikrofibrilne krpe lahko perete do 95°C, vendar je priporočljivo pranje pri nižjih temperaturah. Ne uporabljajte belila ali mehčalca in sušite pri nizkih temperaturah. Več o tem smo pisali že v našem članku - Kako prati krpe iz mikrovlaken?
Da, mikrofibra je pogosto priporočena za alergike, saj njena fina struktura omogoča, da ujame več prahu, cvetnega prahu in drugih alergenov kot običajne krpe. Prav tako lahko mikrofibra odstrani bakterije in viruse z uporabo samo vode, kar pomeni, da ni potrebe po uporabi kemikalij, ki bi lahko sprožile alergijske reakcije.
Mikrofibra je zelo vpojna, kar omogoča odstranjevanje večjih količin umazanije in tekočin v primerjavi z drugimi sintetičnimi materiali. Zaradi svoje fine strukture je tudi učinkovitejša pri odstranjevanju majhnih delcev, kot so prah, bakterije in viruse. Medtem ko lahko nekateri drugi sintetični materiali puščajo vlakna ali praske na občutljivih površinah, je mikrofibra običajno bolj nežna.
Mikrofibra je običajno izdelana iz poliestra in poliamida, ki sta oba sintetična materiala in nista biološko razgradljiva. Vendar pa se razvijajo različice mikrofibre iz obnovljivih virov, ki bi lahko bile biološko razgradljive v prihodnosti.
Povezani izdelki
Koristne povezave
- Kako prati krpe iz mikrovlaken?
- Ultimativni vodič krp za čiščenje tal
- Veste čemu služi barvna lestvica?
- Pravilno čiščenje oken in ostalih steklenih površin
- 5 pogostih napak, ki jih srečujemo na terenu
- Kaj upoštevati pri nakupu pripomočkov za čiščenje?
- Sistem čiščenja po HACCP
Ali obstajajo posebna čistila, ki so priporočljiva za uporabo z mikrofibro, da se poveča njena učinkovitost?
Krpe iz mikrofibre so same po sebi zelo učinkovite pri odstranjevanju umazanije. Z njimi lahko uporabljate katerokoli čistilo. Na njeno učinkovitost vpliva predvsem vzdrževanje – več informacij najdete na članku tukaj.