Kazalo vsebine
Mikrofibra je fina in moÄna sintetiÄna tkanina sestavljena iz dveh polimerov â poliestra in poliamida (najlona) â zdruÅžena skupaj v eno nit. Poliester ima antistatiÄni efekt, ki nase vleÄe in zadrÅžuje prah, medtem ko ima poliamid absorpcijsko moÄ, ki v povezanosti z vodo olajÅĄa odstranitev umazanije in razmaÅĄÄevanje vsakrÅĄne povrÅĄine brez puÅĄÄanja sledi.
Mikrofibra omogoÄa ÄiÅĄÄenje najmanjÅĄih predelov ter povrÅĄin in odstrani najmanjÅĄe delÄke umazanije, prahu, cvetnega prahu in bakterij. Tako je idealen material za uporabo v zdravstvu kjer smo stalno izpostavljeni nevarnosti navzkriÅžne kontaminacije.

Vlakna, ki so uporabljena v samih krpah so izredno fina â saj tehtajo manj kot 1 gram na 9.000 metrih vlaken ter so v premeru do 100-krat manjÅĄa od ÄloveÅĄkega lasu. Poleg tega ima vsako mikrovlakno nekaj kotnih robov, ki ustvarijo nekakÅĄen labirint, ki omogoÄa zbiranje prahu z mikro abrazivnim delovanjem. Tako umazanija ostane ujeta znotraj vlaken vse do zadnjega delÄka. Dimenzije por vlaken mikrofibre so izredno majhne (nekaj tisoÄin milimetra) zato so kapljice, ki jih za seboj na povrÅĄini pusti mikrofibra izredno majhne, hitro izhlapijo, kar pomeni da se obdelana povrÅĄina izredno hitro posuÅĄi. Nenazadnje kot zanimivost lahko ÅĄe omenimo, da mifrofibra zadrÅži 7-kratno koliÄino tekoÄine, tako da je primerna za ÄiÅĄÄenje, suÅĄenje ali poliranje prav vseh povrÅĄin z odliÄnim rezultatom.

Zgodovina izdelave mikrofibre
Proizvajalci tekstila Åže od zgodnjih petdesetih let 20. stoletja eksperimentirajo z vlakni tkanin z izjemno nizko gostoto. Medtem ko so bili zgodnji poskusi izdelave ultratankih vlaken veÄinoma uspeÅĄni, je bilo teÅžko nadzorovati dolÅžino proizvedenih vlaken, kar je bistveno omejilo potencial uporabe te nove tekstilne tehnologije.
Prvi veÄji preboj v masovni proizvodnji mikrovlaken se je zgodil, ko so se proizvajalci tekstila odmaknili od postopka predenja iz taljenja, ki ostaja ena od primarnih proizvodnih metod za druge sintetiÄne tekstilije, in zaÄeli uporabljati dvokomponentne polimere, ki so vsebovali veÄ vrst tekstilne plastike. Ti polimeri so se izkazali za veliko moÄnejÅĄe od plastike, sestavljene iz posameznih komponent, in so zmanjÅĄali lomljenje, do katerega je prej prihajalo pri ekstrudiranju izjemno tankih tekstilnih vlaken.
V ÅĄestdesetih letih 20. stoletja je znano japonsko tekstilno podjetje Toray prviÄ zaÄelo serijsko proizvajati blago iz mikrovlaken. Dr. Miyoshi Okamoto se je izkazal za glavnega arhitekta revolucije mikrovlaken in s pomoÄjo dr. Toyohika Hikota je Toray izdelal razliÄne tkanine iz mikrovlaken.
Razen opazne izjeme ultrasemiÅĄa pa je uporaba tkanin iz mikrovlaken ostala zelo omejena do leta 1990, ko so ÅĄvedski proizvajalci tekstila zaÄeli proizvajati ÅĄiroko paleto drugih materialov iz mikrovlaken. Mikrovlakna so tako rekoÄ Äez noÄ postala priljubljen material za oblaÄila po vsej Evropi; uveljavljene so bile tudi dodatne uporabe mikrovlaken na podroÄju ÄiÅĄÄenja in industrije. Äeprav je Toray zasluÅžen za razvoj prvih komercialno uspeÅĄnih tkanin iz mikrovlaken, je verjetno, da ta material ne bi postal priljubljen brez kasnejÅĄe evropske revolucije mikrovlaken.
Kako so izdelane krpe iz mikrofibre?
Ultratanka vlakna so bila prviÄ proizvedena Åže v 50. letih prejÅĄnjega stoletja. Mikrovlakna, kot jih poznamo danes, pa so prisotna le kratek Äas â ko je bila izpopolnjena zmoÅžnost njihovega iztiskanja v enem filamentu poljubne dolÅžine. Ta postopek ekstrudiranja je prvi korak v proizvodnji mikrovlaken.
Mikrovlakna, namenjena ÄiÅĄÄenju, se nato mehansko in kemiÄno obdela, da se razdelijo na drobnejÅĄe dele. Razcepitev vlaken ne samo poveÄa povrÅĄino vlaken, ampak tudi ustvari pozitiven naboj v vlaknu.
Nazadnje so vlakna tkana bodisi v ploÅĄÄatem bodisi v zankasti vezavi. Ravno tkana mikrovlakna dejansko odbijajo vodo in niso idealna za ÄiÅĄÄenje ali poliranje. Mikrovlakna, tkana z zankami, pa vsebujejo mreÅžo kavljastih krempljev, ki lahko seÅžejo v vsak kotiÄek in ÅĄpranjo ter odstranijo in absorbirajo umazanijo in tekoÄino
Prednosti mikrofibre
- Izredna moÄ ÄiÅĄÄenja in visoka efektivnost tudi brez Äistil.
- Hitro suÅĄenje in visoka absorpcija.
- Lahko jo uporabljamo na vseh povrÅĄinah (tudi na najbolj delikatnih) –
- Prihrani Äas in poslediÄno zniÅžuje stroÅĄke ÄiÅĄÄenja.
- Dolga Åživljenjska doba (mop krpe so lahko oprane 250-300-krat).
- Ekologija â prihranijo porabo vode in Äistilnih sredstev.
- ErgonomiÄnost â mop krpe iz mikrofibre so laÅžje od navadnih krp za tla.
- Krpe iz mikrovlaken so lahke in enostavne za uporabo.
- OdliÄno razmerje med ceno in kvaliteto.
- Primerna za pranje tudi pri visokih temperaturah (90-95 stopinj celzija).

Razlika med bombaÅžem in mikrovlakni
Medtem ko je bombaÅž naravno vlakno, je mikrovlakno izdelano iz sintetiÄnih materialov, obiÄajno iz meÅĄanice poliestra in najlona. Mikrovlakna so zelo tanka â kar 1/100 premera ÄloveÅĄkega lasu â in pribliÅžno ena tretjina premera bombaÅžnega vlakna.
BombaÅž je zraÄen, dovolj neÅžen, da ne opraska povrÅĄin in cenovno ugoden. Na Åžalost pa ima veliko pomanjkljivosti: umazanijo in ostanke potiska, namesto da bi jih pobiral. Izdelan je iz organskih materialov, ki lahko zadrÅžujejo bakterije in vonjave. SuÅĄi se poÄasi; za njim pa pogosto ostanejo ostanki vlaken.
Mikrovlakna so zelo vpojna (lahko zadrÅžijo tekoÄine do 7-kratnika lastne teÅže), zaradi Äesar so zelo uÄinkovita pri dejanskem pobiranju in odstranjevanju umazanije s povrÅĄine. Ob pravilni uporabi in vzdrÅževanju imajo dolgo Åživljenjsko dobo. Po drugi strani imajo mikrovlakna le nekaj omejitev â stroÅĄek nakupa je viÅĄji kot pri krpah iz bombaÅža; prav tako pa zahtevajo posebno pranje.
Å tudija ameriÅĄke agencije za varstvo okolja je pokazala, da izredno fina mikrovlakna (premer 0,38 mikrometra) odstranijo do 98 odstotkov bakterij in 93 odstotkov virusov s povrÅĄine samo z uporabo vode. BombaÅž pa odstrani le 30 odstotkov bakterij in 23 odstotkov virusov.
Navodila za vzdrÅževanje
- Lahko perete pri temperaturi do 95 stopinj celzija (priporoÄamo pranje pri niÅžjih temperaturah).
- Perite skupaj z ostalimi mikrofibrami, loÄene od ostalih tkanin.
- Ne uporabljajte belil, saj le-to zmanjÅĄuje Åživljenjsko dobo mikrofibre.
- Ne uporabljajte mehÄalcev, saj le-ti odstranjujejo pozitiven naboj. Äe po pomoti mikrofibro operete z mehÄalcem, jo operite ÅĄe enkrat samo z vodo.
- Ne uporabljajte sredstev s klorom (belila).
- SuÅĄite v suÅĄilcu samo, Äe je to nujno potrebno (pri niÅžji temperaturi).
Pogosta vpraÅĄanja
Ali lahko krpe iz mikrofibre suÅĄimo v suÅĄilnem stroju?
Da, vendar ne pogosto. Krp iz mikrovlaken nikoli ne suÅĄite na visoki temperaturi, saj se bodo vlakna na krpi stopila, zaradi Äesar bodo neuÄinkovite pri naslednjem ÄiÅĄÄenju. SuÅĄilni stroj obvezno nastavite na nizko temperaturo.
Ali lahko krpe iz mikrofibre opraskajo povrÅĄino?
Visokokakovostne krpe iz mikrofibre ne opraskajo povrÅĄin. Tako so izredno priljubljena izbira pri suÅĄenju vozil.
Koliko pranj zdrÅži krpe iz mikrofibre?
Å tevilo pranj se razlikuje glede na proizvajalca, vendar veÄina krp iz mikrofibre prenese 125-500 pranj.
Povezani izdelki
Celotna ponudba krp iz mikrovlaken.