Čiščenje oken na višini je “nujno zlo” marsikaterega podjetja ali gospodinjstva. Umazana okna lahko hitro pokvarijo videz vašega objekta in dajejo slab vtis o vašem podjetju. Medtem ko je enostavno očistiti okna v nižjih nadstropjih ali znotraj, to ne velja za okna, ki so na višini. 

Lestve niso najvarnejša izbira in tudi ročno drgnjenje stekla, ko niste na trdnih tleh, predstavlja veliko nevarnost. Zato je pametno  investirati v prave kose opreme. Ne samo, da bo tako čiščenje veliko varnejše, ampak bo ta oprema poskrbela za učinkovito odstranjevanje najtrdovratnejše umazanije. Z uporabo ustreznih pripomočkov bo čiščenje vaših oken veliko manj težavno in zamudno v primerjavi s tradicionalnimi metodami. 

V tokratnem članku vas vodimo skozi proces čiščenja oken na višini ob uporabi učinkovitih pripomočkov ter varnih metod čiščenja.

Uporaba profesionalnih pripomočkov poenostavi čiščenje oken na višini.

Čiščenje težko dosegljivih oken na višini je zagotovo eno izmed bolj zahtevnih opravil. Vedno je lažje očistiti ravno površino kot poskušati doseči nekaj na višini. To zahteva natančnost in umirjenost; delo nam lahko znatno poenostavijo namenski pripomočki.

Eden najboljših pripomočkov za ta namen je zagotovo teleskopska palica. Zakaj je teleskopska palica tako pomembna? Najprej zato, ker je izjemno prilagodljiva. Če ste se kdaj lotevali čiščenja oken na višini, potem veste, kako frustrirajoče je lahko, če jih ne morete doseči oz. učinkovito opraviti dela. Teleskopska palica omogoča razteg na želeno višino (v naši ponudbi najdete teleskopske palice z dolžino raztega do 11 metrov) ter namestitev in hitro menjavo nastavkov za različna opravila čiščenja.

V primeru prisotnosti trdovratnejše umazanije se lahko nanj pritrdi strgalo za steklo s klino. Pogosto je dovolj že uporaba kombinacije pomivalca za steklo in krpe – s tem nanašamo čistilno raztopino na stekleno površino ter opravimo mehanski del čiščenja. Po končanem čiščenju se lotimo sušenja stekla z uporabo brisalca. Če potrebujete dodatni naklon, lahko med teleskopsko palico in ostale pripomočke namestite kotni nastavek (koleno).

Potrebni pripomočki

  • Teleskopska palica
  • Pomivalec stekla
  • Brisalec stekla
  • Krpa za pomivalec stekla
  • Vedro
  • Čistilna raztopina
  • Kotni nastavek (opcijsko)
  • Strglo za steklo (opcijsko)

Koraki čiščenja oken na višini

  1. Priprava čistilne raztopine
  2. Namestitev pripomočkov
  3. Nastavitev ustrezne dolžine
  4. Nanašanje in mehansko čiščenje oken
  5. Sušenje oken

Priprava čistilne raztopine

V vedro pripravite mešanico čistila in vode po navodilih proizvajalca. Priporočljiva je uporaba širšega vedra za lažje namakanje pripomočka za pomivanje s krpo – pomivalca stekla.

Namestitev pripomočkov za čiščenje oken

Na zgornji del teleskopske palice namestite želeni pripomoček – v tem primeru pomivalec stekla s krpo. V kolikor nimate teleskopske palice, si lahko pomagate z namestitvijo nastavka Jack Lampo na tradicionalen kovinski ročaj.

Nastavitev ustrezne dolžine teleskopske palice

Raztegnite teleskopsko palico do ustrezne dolžine glede na najvišji del oken, ki jih boste čistili. Pomembno je omeniti, da so teleskopske palice stabilne tudi na večjih višinah, tj. ko so maksimalno raztegnjene. Nekatere teleskopske palice imajo ergonomski ročaj za večje udobje pri držanju.

Nanašanje in mehansko čiščenje oken

Z uporabo pomivalca in krpe nanesite čistilno raztopino na steklo in začnite z mehanskim čiščenjem. Pomivalec stekla je izdelan tako, da zadrži v sebi del raztopine. Tako je nanos raztopine enostavnejši. Z uporabo teleskopske palice enostavno očistite tudi najtežje dostopne dele.

Sušenje oken

Po temeljitem umivanju oken je potrebno še sušenje z uporabo brisalca. Tako se izognete sledem čistilne raztopine. Pri sušenju oken s pomočjo brisalca bodite pozorni, da ne opraskate stekla s katerim izmed kovinskih robov.

Kako pogosto je potrebno čiščenje oken?

Zunanje steklene površine se zaradi neposredne izpostavljenosti vremenskim vplivom izjemno hitro umažejo. Toda ni dokončnega pravila o potrebni pogostosti čiščenja oken. Priporočljivo je tedensko ali vsaj mesečno čiščenje, a je tudi to povsem odvisno od narave vaše dejavnosti. Ko gre za čiščenje oken na visokih objektih, s katerimi ljudje niso v stiku, je četrtletno ali polletno čiščenje običajno dovolj.

Teleskopska palica za čiščenje izniči potrebo po lestvi.

Čas in vreme za čiščenje oken

Čiščenja oken se je potrebno lotiti ob pravem času in vremenu. Pred začetkom čiščenja oken je tako vedno dobro preveriti vremensko napoved, sicer utegne biti vaš trud zaman. 

Izogibajte se naslednjim dejavnikom:

  • Veter – dviguje prah in ostalo umazanijo, ki se zlahka prilepi na sveže umita okna. Tako bo bolje, da se čiščenja lotite, ko ne piha veter.
  • Padavine – morda se zdi, da je izpiranje oken s pomočjo dežja pametna ideja, vendar lahko padavine s seboj nosijo tudi umazanijo.
  • Visoke temperature – višje temperature povzročijo, da se čistilna raztopina prehitro osuši in za seboj pusti sledi. Zato se izogibajte vročih dni oz. se čiščenja oken lotite v zgodnjih jutranjih urah, ko je temperatura znatno nižja.

Pomembno je, da se tega lotite v času, ki ne bo neposredno motil vašega poslovanja.

Povzetek

Čiščenje oken na višini ni nujno zahtevno. Z uporabo profesionalnih namenskih pripomočkov za čiščenje, si lahko znatno olajšate to opravilo. Pri načrtovanju čiščenja oken bodite pozorni na vremensko napoved. Ne lotevajte se čiščenja na vetroven ali deževen dan;  temperatura ne sme biti previsoka ali prenizka. Ob upoštevanju vseh korakov čiščenja so lahko vaša okna vedno bleščeča.

Pogosta vprašanja

Zunanje steklene površine se zaradi neposredne izpostavljenosti vremenskim vplivom izjemno hitro umažejo. Toda ni dokončnega pravila o potrebni pogostosti čiščenja oken. Priporočljivo je tedensko ali vsaj mesečno čiščenje, a je tudi to povsem odvisno od narave vaše dejavnosti. Ko gre za čiščenje oken na visokih objektih, s katerimi ljudje niso v stiku, je četrtletno ali polletno čiščenje običajno dovolj.

Da, teleskopske palice se lahko uporabljajo tudi za čiščenje drugih visokih površin, kot so žlebovi ali fasade.

Tradicionalne metode običajno vključujejo uporabo lestve in ročno čiščenje, medtem ko metode v članku poudarjajo varnost in učinkovitost s pomočjo profesionalnih pripomočkov.

Da, obstajajo teleskopske palice iz različnih materialov, kot so aluminij ali karbon, in različne dolžine za različne potrebe.

Koristne povezave

Morda vas zanima tudi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja