Kazalo vsebine
Pri vzdrževanju higiene v poslovnih prostorih lahko izbira podajalnikov pomeni veliko razliko. Pravilno izbrani dozirnik ne zagotavlja le ustrezne higiene rok, temveč tudi pomaga ustvariti pozitiven vtis tako na stranke kot na zaposlene. Ker je na trgu na voljo veliko različnih možnosti, je izbira ustreznih milnikov lahko zahtevna naloga. Namen tega članka je vodenje skozi proces izbire pravih podajalnikov za vaše potrebe, pri čemer je treba upoštevati različne dejavnike, kot so frekventnost uporabe, lastnosti in ne nazadnje izgled.
Vrste podajalnikov za higieno rok
Podajalnike za higieno rok delimo na:
- podajalnike tekoče mila oz. milnike,
- podajalnike penilnega mila oz. penilnike,
- podajalnike industrijskega mila,
- podajalnike razkužila za roke.
Podajalniki tekočega mila oz. milniki
To so najbolj pogosti podajalniki sredstev za higieno rok. Običajno so nameščeni na stenah v bližini umivalnikov ali drugih postaj za umivanje rok. Zasnovani so tako, da so trpežni in učinkoviti, vzdržijo velike količine uporabe ter zagotavljajo zanesljivo in dosledno doziranje tekočega mila.
Podajalniki penilnega mila oz. penilniki
Podajalniki milne pene oz. penilniki delujejo tako, da zmešajo zrak s tekočim milom ali sredstva za dezinfekcijo rok in tako ustvarijo peno. Pena se nato dozira skozi penilno šobo na podajalniku. Uporaba penilnikov je bolj ekonomična izbira, saj v primerjavi s tekočim milom za roke milna pena omogoča dvakrat več pranj na liter izdelka.
Pomembno: podajalniki milne pene imajo drugačno šobo v primerjavi z običajnimi milniki. Zato bodite pri nakupu pozorni na tip podajalnika.
Podajalniki industrijskega mila
Industrijski podajalniki mila so podobni komercialnim milnikom, vendar so zasnovani za doziranje industrijskega mila, ki vsebuje abrazive oz. mikrogranule za mehansko odstranjevanje nečistoč z rok. Uporabljajo se predvsem v industriji, mehanični industriji, avtomehaničnih delavnicah, gradbeništvu.
Podajalniki razkužila za roke
Podajalniki dezinfekcije se uporabljajo za doziranje razkužil za roke na osnovi alkohola v poslovnih prostorih, kot so pisarne, šole, bolnišnice in javne sanitarije. Lahko dozirajo razkužila v tekoči ali gelnati obliki. Pogosto se za podajalnike tekočih razkužil uporablja konvencionalne penilnike.
Izbira glede na način polnjenja
Podajalniki sredstev za higieno rok se polnijo na 2 načina – z dotakanjem ali z zamenjavo kartuš.
Glavna prednost načina polnjenja z dotakanjem sredstva v zato namenjeno posodico v dozirniku je v tem, da ni omejitev glede vrste tekočih mil in penil, ki jih lahko uporabljamo v izbranih dozirnikih (različni vonji, učinki in blagovne znamke). Najpogostejša praksa je nakup tekočih mil v 5-litrskih pakiranjih. Tako so stroški nakupa nižji, čistilno osebje pa lahko po potrebi dopolni potrebno količino mila v podajalniku.
Na drugi strani pa je način polnjenja z menjavo kartuše enostavnejši in bolj higienični način polnjenja milnikov, penilnikov in dozirnikov dezinfekcije, kjer se kartuša preprosto in hitro zamenja. Slabost te metode je predvsem v vezavi na proizvajalca dozirnika, kar lahko privede do višjih stroškov, omejene izbire izdelkov in ne nazadnje do večje količine odpadne embalaže.

Izbira glede na način doziranja
Poleg različnih načinov polnjenja se podajalniki tekočih mil, penilniki in razkužilniki razlikujejo tudi glede na način doziranja sredstev. Pri tem je pogosto pomembno, kje se dozirniki uporabljajo. V zdravstvenih ustanovah je na primer praksa, da se uporabljajo samo dozirniki, pri katerih ni potreben stik z dlanmi. Zato imajo tu prednost dozirniki z vzvodom – komolčniki.
V večini primerov sicer zadostujejo preprosti dozirniki mila s tipko ali gumbom, ki so najbolj razširjena oblika podajanja mila. S pritiskom na tipko milnika doziramo želeno količino mila.
Za najvišjo raven higiene izberite podajalnike s senzorskim delovanjem, ki omogočajo resnično brezkontaktno podajanja mila, penila ali dezinfekcije. Primerni so za uporabo tudi v objektih z visoko frekvenco uporabnikov.

Izbira glede na material
Ne nazadnje pa so na voljo tudi dozirniki iz različnih materialov – najpogosteje plastike in nerjavečega jekla. Nekateri vodilni proizvajalci podajalnikov npr. Mar Plast ponujajo tudi okolju prijaznejše alternative, kot je Woodplastic – mešanica lesnih odpadkov in reciklirane plastike.
Plastika je najpogostejši material, uporabljen pri proizvodnji podajalnikov. So bolj ekonomična izbira, ki je primerna za širok spekter objektov – od izobraževalnih institucij, do poslovnih prostorov, barov in restavracij. Na voljo so v širokem spektru modelov in barv, ki se prilegajo prav vsem prostorom.
Nekoliko manj pogosta je uporaba milnikov iz nerjavečega jekla. Čeprav so izredno trpežni, visoko odporni proti vandalizmu in tako primerni za namestitev v širok spekter javnih ustanov in objektov z veliko frekvenco uporabnikov, sodijo v višji cenovni razred, kar lahko odvrne od nakupa. Po drugi strani podajalniki iz nerjavečega jekla prepričajo s svojo odlično funkcionalnostjo ter estetiko, ki daje prostoru vtis visoke kakovosti.
Ne glede na izbiro materiala milnika nudijo priznani proizvajalci podajalnikov, kot sta Mar Plast in Tork, kolekcije podajalnikov, ki se med seboj oblikovno popolnoma ujemajo. Tako je mogoče uporabljati enake dizajne v sanitarijah kot tudi v drugih prostorih – npr. v kuhinji.

Druge pomembne lastnosti
Po odločitvi o vrsti podajalnika, načinu polnjenja, doziranju in materialu izdelave gre nameniti še nekaj pozornosti drugim pomembnim lastnostim, kot je prostornina milnika – od 250 ml do 1200 ml, ki je odvisna od stopnje frekvence obiska. Dozirnike z večjo prostornino je potrebno redkeje polniti.
Nekateri modeli milnikov imajo vgrajeno tudi okno za spremljanje porabe. To je še posebej praktično za čistilno osebje.
Poleg tega je mogoče nekatere milnike zakleniti s cilindrično ključavnico. Tako jih ni mogoče odpreti brez uporabe ključa – to varuje pred vandalizmom in krajo.
Na kaj morate biti pozorni pri izbiri milnikov?
Najprej določite material in obliko, ki ustrezata vašim zahtevam. Želite vrhunsko kakovost in dosledno oblikovanje? Nato razmislite, katere funkcije želite, na primer doziranje preko gumba ali senzorja. Preverite tudi, ali je prostornina milnika zadostna za namestitev v vaš želeni objekt. Ne nazadnje se odločite se tudi za vrsto mila, ki ga želite uporabljati.
Z odgovorom na ta vprašanja boste našli ustrezen podajalnik za vaše podjetje ali ustanovo.
Postanite B2B partner
Podajalnike lahko dobite tudi na uporabo brezplačno! Za več informacij postanite naš B2B partner!