Da je kuhinjsko napo, pa naj bo to ali doma ali v večjih kuhinjah, potrebno redno očistiti verjetno ni potrebno posebej poudarjati. S tem poskrbimo za njeno optimalno delovanje ter preprečimo neprijetne vonjave.

Čiščenje kovinskega filtra

Najprej, se lotimo čiščenja kovinskega filtra, ki ga imajo prav vse nape. Le-ti so prvi v stiku z umazanim zrakom ter maščobnimi hlapi, tako da so najbolj na udaru. S časoma se maščoba zlepi z nakopičenim prahom, kar lahko  ovira delovanje naprave, zato je redno čiščenje še kako pomembno.

Filtre lahko očistimo na več načinov. V primeru, da so snemljivi jih lahko peremo tudi v pomivalnem stroju. V primeru da so filtri preveč umazani oziroma jih ni mogoče oprati v pomivalnem stroju, pa jih očistimo z razmaščevalcem ali namenskim čistilnim sredstvom ter gobico. Pri uporabi čistilnih sredstev sledimo navodilu proizvajalca. Pred ponovno namestitvijo je potrebno filtre temeljito osušiti.

Priporočljivo jih je čistiti mesečno.

Karbonski filter

Nadaljujemo s karbonskim filtrom v primeru, da ga vaša napa ima (navedeno v navodilih oz. priročniku).  Tega se ne da očistiti, tako da je priporočljiva menjava na vsake 3-6 mesecev.

Čiščenje zunanjega dela

Na koncu seveda ne smemo pozabiti na čiščenje zunanjega dela naše kuhinjske nape. Le-te so lahko iz različnih materialov: plastika, vinyl, nerjaveče jeklo, baker itd. Predvsem je pomembno, da glede na material, izberemo primerno čistilno sredstvo, saj lahko drugače poškodujemo zunanjost nape:

Potem ko smo izbrali sredstvo, je čiščenje zunanjosti enostavno. Izdelek napršimo na površino, ter pustimo delovati določen čas (držimo se navodil proizvajalca) ter obrišemo do suhega s krpo ali papirnato brisačo.

Pogosta vprašanja

Redno čiščenje kuhinjske nape zagotavlja njeno optimalno delovanje, preprečuje neprijetne vonjave in podaljšuje njeno življenjsko dobo.

Kovinski filter je mogoče očistiti z razmaščevalcem ali namenskim čistilnim sredstvom. Če so filtri snemljivi, jih je mogoče oprati tudi v pomivalnem stroju. Po čiščenju je pomembno, da so filtri temeljito posušeni.

Karbonski filter je priporočljivo zamenjati na vsake 3-6 mesecev, saj ga ni mogoče očistiti.

Izbira čistila je odvisna od materiala nape. Za plastiko, vinil, nerjaveče jeklo in baker je treba izbrati ustrezna čistila, ki ne poškodujejo površine.

Kovinske filtre je priporočljivo čistiti mesečno, medtem ko je karbonski filter treba zamenjati vsakih 3-6 mesecev. Zunanji del nape je treba očistiti po potrebi, da ohrani svoj sijaj in čist videz.

Izdelki za čiščenje kuhinjske nape

Koristne povezave

Morda vas zanima tudi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja