Čiščenje in razkuževanje sanitarij sta ključnega pomena, saj so površine v njih prekrite z bakterijami, ki lahko povzročajo bolezni. Za zaščito obiskovalcev pred morebitnim izbruhom okužb je bistveno, da vaša čistilna ekipa redno in temeljito očisti in razkuži te površine.

Za doseganje 100-odstotne uničenosti mikrobov in virusov v vaših sanitarijah je ključno pravilno razkuževanje. Frekvenca razkuževanja se lahko spreminja glede na različne dejavnike, kot so število obiskov, lokacija in razpoložljivi proračun. Vendar pa je nujno, da čistilno osebje razume pravilne metode za učinkovito čiščenje in razkuževanje sanitarij.

V nadaljevanju navajamo nekaj koristnih nasvetov za uspešno čiščenje in razkuževanje sanitarnih prostorov.

Mikrofibra vileda pvamicro. Čiščenje sanitarij z uporabo profesionalnih pripomočkov.
S pravilnim razkuževanjem se lahko uniči 100 % mikrobov in virusov, ki so prisotni v vašem WC-ju.

Dezinfekcija uniči mikrobe, ki ostanejo na površinah po čiščenju. Če površine niso ustrezno razkužene, se poveča možnost širjenja mikrobov in povzročanja bolezni. Da bi zmanjšali tveganje za širjenje mikrobov v vašem podjetju ali ustanovi, priporočamo teh 5 nasvetov za čiščenje in razkuževanje sanitarij:

  1. Nanesite razkužilo na začetku postopka čiščenja stranišča.
  2. Redno razkužujte površine, s katerimi ljudje prihajajo v stik.
  3. Natančno upoštevajte navodila proizvajalca.
  4. Uporabljajte 4-barvni sistem krp in gob.
  5. Preprečite vezavo “kvartov”.

Nanesite razkužilo ob začetku postopka čiščenja stranišča

Kot smo že navedli zgoraj, je prva faza vedno čiščenje površin s čistilno raztopino; šele kasneje, ko je površina čista, nanjo nanesemo razkužilo. Tako vedno sledimo pravilu: 1. čiščenje in 2. dezinfekcija. Nanos razkužila na stranišča zgodaj v procesu čiščenja daje razkužilu ustrezen kontaktni čas.

Straniščne školjke so površine z največjim tveganjem v sanitarijah, zato je ključnega pomena, da so pravilno očiščene in razkužene. Pomembno je, da dezinfekcija doseže ustrezen kontaktni čas (čas zadrževanja na površini) za uničenje 100 % mikrobov. Tako je ne smemo predhodno brisati. Potreben kontaktni čas razkužil najdete v proizvajalčevih navodilih za uporabo ali v tehničnem listu.

Redno razkužujte površine, s katerimi prihajajo ljudje v stik

Redno razkužujte površine, katerih se ljudje pogosto dotikajo, saj povečujejo tveganje prenosa okužb. Takšne površine najdemo v celotnem objektu; še posebej prevladujejo v stranišču.

Površine v sanitarijah, s katerimi ljudje prihajajo v stik:

  • gumbi na splakovalnikih,
  • straniščne deske,
  • kljuke na vratih,
  • stikala za luči,
  • pipe,
  • podajalniki papirnatih brisač,
  • podajalniki toaletnega papirja,
  • milniki

Pomembno je, da so te površine redno očiščene in razkužene, saj lahko v nasprotnem primeru obiskovalci razširijo mikrobe in bakterije iz sanitarij v ostale dele objekta.

Ženska čisti sanitarije z krpo iz mikrofibre Vileda PVAmicro
Čiščenje površin, s katerimi prihajajo ljudje v stik.

Natančno upoštevajte navodila proizvajalca

Pri čiščenju in razkuževanju površin v WC-ju je pomembno, da celotno čistilno osebje upošteva navodila proizvajalca čistil oz. razkužil. Le tako se lahko zagotovi največja učinkovitost čiščenja.

Pri razkuževanju površin moramo upoštevati dva ključna koraka:

  1. Pred razkuževanjem morajo biti površine čiste (očiščene).
  2. Razkužilo mora ostati na površini dovolj dolgo (kontaktni čas).

Predhodno čiščenje odstrani morebitno umazanijo s površine in omogoči učinkovito delovanje dezinfekcije pri uničenju mikrobov in bakterij. Toda pomembno je, katero vrsto dezinfekcije bomo uporabili.

  • Izdelki za “hitro” dezinfekcijo – ta vrsta razkužil površine ne očisti. Tako moramo poskrbeti za predhodno čiščenje površine z ustreznim čistilom. Primer takšnega razkužila je Desinex Plus.
  • Čistila z dezinfekcijskim učinkom – ta vrsta čistil ima poleg čistilne moči tudi dezinfekcijski učinek. Tako predhodno čiščenje ni nujno potrebno. Primer takšnega čistila je Sanitec Multi Activ.

Nato je potrebno upoštevati tudi ustrezen kontaktni čas – čas, ko morabiti dezinfekcijsko sredstvo prisotno na površini, se razlikuje glede na izdelek ter vrsto mikroorganiznimov, ki jih želite uničiti. Zaradi visoke koncentracije alkoholov je pri izdelkih namenjenih hitri dezinfekciji kontaktni čas nižji. Nasprotno – pri čistilih z dezinfekcijskim sredstvom je čas, ki je potreben za uničenje mikroorganizmov, daljši.

Pomembno: kontaktni čas je potrebni čas, kjer mora razkužilo ostati mokro na površini, preden ga odstranite. Če je potreben kontaktni čas 2 minuti, vendar se razkužilo že prej osuši, ga je potrebno ponovno nanesti!

Uporabljajte 4 barvni sistem krp in gob za čiščenje

Poleg pravilne uporabe razkužil mora vaše osebje uporabljati tudi 4-barvni sistem za zmanjšanje tveganje navzkrižne kontaminacije.

Med rednim čiščenjem stranišča lahko hitro pride do navzkrižne kontaminacije, če vaše čistilno osebje uporablja isto krpo za čiščenje različnih površin.

Pri uporabi krpe za čiščenje več različnih površin se mikrobi z ene površine prenašajo na drugje. To je nevarno, ker se lahko patogeni, ki so na eni površini, odložijo na drugo in se razširijo.

Za zmanjšanje tveganja navzkrižne kontaminacije je priporočljivo uporabljati 4-barvni sistem krp, ki določa, s katero barvo krp in gob bomo čistili katere površine. O uporabi 4-barvnega sistem smo
podrobneje pisali že v članku Veste čemu služi barvna lestvica?.

Za nadaljnje zmanjšanje tveganja navzkrižne kontaminacije lahko uporabljate tudi metodo 8 prepogibov, pri čemer se za čiščenje vsake površine (znotraj predhodno določene barve barvne lestvice) uporablja enega izmed kvadratov prepognjene mikro krpe.

Čiščenje vodovodne pipe z krpo iz mikrovlaken Vileda PVAmicro rumena
Za zmanjšanje tveganja navzkrižne kontaminacije je priporočljivo uporabljati 4-barvni sistem.

Prepečite vezavo “kvartov” (Quat binding)

Kvarterne amonijeve spojine so priljubljene sestavine v razkužilih. Če je vaše razkužilo na osnovi kvarternih amonijevih spojin, je pomembno, da izvajate ustrezne korake, da preprečite vezavo “kvartov”.

Vezava “kvartov” se zgodi, ko pozitivno nabite kvarterne amonijeve spojine pritegnejo negativno nabite krpe za čiščenje in se učinkovitost razkužila na osnovi kvarternih amonijevih spojin močno zmanjša. Torej mikrobi in bakterije niso popolnoma uničeni ali odstranjeni, kar bi lahko povzročilo povečano širjenje mikrobov.

Za preprečevanje vezenja “kvartov” lahko:

  • uporabite ustrezne pripomočke,
  • uporabite metodo pršenja in brisanja (ang. spray and wipe).

Uporabite ustrezne pripomočke

Vezava “kvartov” se pojavi ob uporabi napačni pripomočkov oz. krp za nanašanje razkužil iz kvarternih amonijevih spojin. Krpa iz mikrovlaken ali katera koli tkanina ima negativen naboj in lahko povzroči vezavo “kvartov”.

Da se izognete temu, lahko uporabite netkane brisače ali krpico za enkratno uporabo. Nekatere krpe iz mikrovlaken za enkratno uporabo lahko prav tako odpravijo tveganje.

Uporabite metodo pršenja in brisanja

Metoda pršenja in brisanja je najboljša praksa za nanašanje razkužila na površino. Razkužilo se naprši na površino, pusti delovati in nato obriše, kar odpravi nevarnost vezave “kvartov”.

Povzetek

Temeljito čiščenje in razkuževanje površin v vaših sanitarijah je pomembno za higieno in zdravje vse obiskovalcev.

Ob doslednem upoštevanju teh 5 nasvetov lahko zmanjšate širjenje bakterij, prisotnost patogenov in verjetnost navzkrižne kontaminacije.

Koristne povezave

Morda vas zanima tudi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja