Tudi najtrpežnejše rokavice na svetu niso namenjene nošenju za nedoločen čas. Rokavice za enkratno uporabo lahko v veliki meri zaščitijo vaše roke, vendar so še vedno rokavice za enkratno uporabo in jih je potrebno zamenjati.

Kdaj potrebujete rokavice za enkratno uporabo?

Praviloma potrebujete rokavice za enkratno uporabo, ko:

  • potrebujete sanitarno pregrado,
  • potrebujete neprepustno pregrado,
  • potrebujete kemično zaščito,
  • potrebujete zaščito pred biološko nevarnostjo,
  • potrebujete zaščito in spretnost hkrati in
  • ko se morate izogibati navzkrižni kontaminaciji.

Toda kdaj je čas za zamenjavo para rokavic? Navsezadnje so številne rokavice za enkratno uporabo dovolj odporne, da zdržijo nekaj časa, vendar so namenjene kratkotrajni uporabi.

Kako pravilno nadeti rokavico?

Pravilno nadevanje rokavic vpliva na uspešnost in učinkovitost. Začnite tako, da preverite velikost rokavice in z rok odstranite ves nakit. Če se rokavica ne prilega, njena zaščita ne bo optimalna.

Nato se posvetite higieni rok. Roke si umivajte vsaj 20 sekund. S tem poskrbite, da na rokavice ne prenesete nobenih mikrobov. Po končanem umivanju si osušite roke s čisto papirnato brisačo in jo zavrzite.

V primeru natikanja sterilnih rokavic le-te previdno odvijte iz embalaže ter se izogibajte dotikanju zunanjega dela rokavic. Ko odložite rokavice, jih odložite na sterilno površino.

Najprej si nadenite rokavico na svojo dominantno roko – tako boste lažje potegnili drugo. Trik pri nadevanju sterilnih rokavic je, da se ne dotikate zunanje površine rokavic. Namesto tega primite rokavico z notranje strani manšete in jo povlecite na roko. Ko ste nadeli rokavico na vašo dominantno roko, si lahko preprosto nadenete drugo rokavico.

Kako zamenjati rokavice?

Ko gre za zaščito rok, je snemanje rokavic enako pomembno kot nadevanje. Če narobe snamete rokavice, lahko pokvarite vsa svoja prizadevanja, da bi preprečili stik kože s kontaminantom.

Če želite sneti rokavice, začnite tako, da z drugo roko primete zunanji del ene rokavice v nasprotni smeri, kot ste si jo nadeli. Ne dovolite, da bi se rokavica kadarkoli dotaknila vaše kože. Če želite odstraniti rokavico, jo previdno odlepite stran od telesa. Rokavico obrnite navzven in končajte z rokavico, ki je popolnoma obrnjena navzven. 

Ko snamete prvo rokavico, jo primite z roko, na kateri je še vedno rokavica. Še enkrat, ne dotikajte se je z golo kožo. Odstranite drugo rokavico tako, da potisnete prste v manšeto rokavice in odlepite rokavico stran od kože, pri čemer se nikoli ne dotaknete zunanje strani rokavice. Prvo rokavico pustite v drugi.

Nato rokavice varno zavrzite. Po odstranitvi rokavic si takoj umijte roke z vodo in milom.

Zdravnica nanaša milo na roke s pomočjo milnika komolčnika
Pravilna higiena rok je potrebna pred in po uporabi rokavic za enkratno uporabo.

Kako dolgo lahko nosite rokavice?

Ni stroge časovne omejitve, kako dolgo lahko nosite par rokavic za enkratno uporabo. Material se ne bo kar razgradil samo zaradi tega, ker je na vaših rokah. Rokavice morate zamenjati glede na vaše naloge in vzdrževanje optimalne zaščite.

Rokavice morate zamenjati pri:

  • začetku nove naloge,
  • če so na rokavicah vidni znaki raztrganin ali vbodov,
  • po delu z biološkimi nevarnostmi,
  • po delu s kemikalijami,
  • pri menjavi pacienta ali stranke.

Upoštevajte, da je to za nekatere panoge veliko strožje – npr. v medicini. Po drugi strani pa se lahko pri pripravi hrane med posameznimi opravili izognete nošenju rokavic, če ni nevarnosti navzkrižne kontaminacije. Med umivanjem različnih vrst živil lahko nosite iste rokavice, vendar ne, če delate s surovim mesom.

Čistilka pri čiščenju ambulante nosi modre rokavice iz nitrila
V nekaterih panogah je potrebna pogostejša menjava rokavic za enkratno uporabo.

Kako najti rokavice za enkratno uporabo, ki bodo uporabne dlje časa?

Samo zato, ker so rokavice za enkratno uporabo, še ne pomeni, da so krhke. In v mnogih panogah potrebujete rokavice, ki bodo na vaših rokah zdržale kar nekaj časa.

Pri odločanju o rokavicah za enkratno uporabo namenite posebno pozornost materialu in njegovi debelini. Debelejše rokavice so bolj odporne proti vbodom; nekateri materiali so bolj odporni proti kemikalijam, biološkim nevarnostim ali težkim delom.

Povezani izdelki

Potrebujete visokokakovostne rokavice za enkratno uporabo, na katere se lahko zanese vaša celotna ekipa? Nudimo kakovostne rokavice iz PVC, lateksa in nitrila za delo v širokem spektru panog. Oglejte si našo ponudbo rokavic

Koristne povezave

Morda vas zanima tudi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja