V mnogih gospodinjstvih in ustanovah za suho čiščenje tal še vedno uporabljajo klasično metlo. Metla sicer pobere večje smeti, a ob tem dviguje drobni prah s tal, ki se nato poleže drugje po prostoru. Posledično tla hitro spet postanejo prašna, zraven tega pa se poslabša kakovost zraka v prostoru. Prah v notranjih prostorih je lahko zdravju škodljiv – raziskave ocenjujejo, da ima kar 35 % ljudi vsaj blago alergijo na hišni prah (pršice). Toda ali obstaja moderna, učinkovita in zdravju prijaznejša metoda suhega čiščenja tal? V tokratnem članku predstavljamo nekaj alternativ.

Metode za suho čiščenje tal (na kratko)

  • Impregnirane krpe (maslin krpe/maslenke): Posebne krpe za enkratno uporabo, prepojene z oljnim ali sintetičnim sredstvom, ki privlači in zadrži prah. Odlične za dnevno suho brisanje tal na vseh gladkih površinah, zlasti tam, kjer mokro čiščenje ni zaželeno (npr. parket). Krpo namestimo na namensko brisalo in po uporabi zavržemo, kar zagotavlja visoko higieno.
  • Akrilne mop krpe: Večkratno uporabne krpe iz akrilnih vlaken, ki ustvarijo statično elektriko in vežejo prah. Namenjene so pritrditvi na ploščato brisalo (nosilec mop krp) različnih širin. Idealne za redno vzdrževanje večjih površin (hodniki, športne dvorane) ter za učinkovito vzdrževanje tal iz PVC, laminata, keramike ali parketa. Po uporabi jih operemo in ponovno uporabimo.
  • Uporaba antistatičnega čistila za suho čiščenje tal: Nanese se neposredno na bombažno mop krpo. Ustvari tanek sloj, ki prepreči hitro nabiranje prahu in daje tlem dodaten lesk. Primeren za prostore, kjer želimo zmanjšati prašenje (npr. hodniki z veliko prometa, telovadnice) in za odstranjevanje črnih sledi obutve.
  • Sesalnik za suho sesanje: Klasika za suho čiščenje preprog in tekstilnih talnih oblog. Sesalnik (najbolje z dobrim HEPA filtrom) iz preprog globinsko odstrani prah in prepreči dvigovanje alergenov v zrak. Za trda tla se uporablja z ustreznimi nastavki; vendar na zelo občutljivih površinah (npr. marmor) lahko mehanske krtače ali kolesca puščajo sledi, zato tam posežemo po drugih metodah.
  • Metla: Tradicionalno pometanje je na gladkih notranjih tleh najmanj priporočljivo, saj metla droben prah razpihuje. Uporabimo jo lahko izjemoma za večje delce ali na zunanjih grobih površinah. V notranjih prostorih metlo nadomestimo z zgoraj omenjenimi metodami, ki prah zadržijo in ne dvigujejo.

Uporaba impregniranih krp (maslin krp)

Ena najboljših metod za suho brisanje tal je uporaba impregniranih antistatičnih krp, znanih tudi kot maslin krpe ali maslenke. Gre za tanke krpe, običajno izdelane iz viskoze ali podobnih materialov, ki so prepojene s sredstvom za vezanje prahu. Lahko se uporabljajo za brisanje prahu z zgornjih površin ali pa za čiščenje tal ob uporabi nosilca krpe (lamelno brisalo za tla). 

Maslin krpa čvrsto stoji na nosilcu in med brisanjem učinkovito pobira prah po celotni površini.

Tradicionalno so bile maslenke impregnirane z rahlo oljnato snovjo (od tod ime, povezano z “maslo”), ki je nase vezala prah. Sodobne različice uporabljajo sintetična antistatična sredstva namesto olj, da ne puščajo mastnih ali drsečih ostankov na tleh. Maslin krpe iz naše ponudbe so impregnirane s akrilnimi sredstvi in ne vsebujejo olj!

Krpo se namesti na posebno ploščato držalo (t. i. lamelno brisalo) ali nosilec, ki je lahko različnih dimenzij (od 40 cm do 60 cm). Namestitev krpe je hitra – krpo položimo na tla, nanjo pritisnemo nosilec in robove krpe zataknemo v predvidene zatiče ali režice nosilca.

Uporaba impregniranih krp omogoča enostavno in hitro čiščenje tal brez vode in brez električne energije. S takšnim suho čiščenjem tal lahko v celoti nadomestimo klasično metlo pri vsakodnevnem vzdrževanju tal. Antistatična krpa med potegi po tleh nase veže prah in drobno umazanijo, zato se prah ne dviguje v zrak, temveč ostane ujet v krpi. Po končanem brisanju krpo preprosto odstranimo z nosilca in zavržemo. Pomembno je upoštevati pravilo “1 krpa = 1 prostor” – za vsako sobo ali območje uporabimo novo krpo. Tako preprečimo navzkrižno prenašanje prahu in mikrobov iz enega prostora v drugega, kar je ključno za higieno. Ker pri tem postopku ne uporabljamo vode, se na tleh ne ustvarja vlažno okolje, v katerem bi se lahko razmnoževale bakterije ali plesni. Suho čiščenje tal z maslenkami je torej zelo higienično (brez vode, brez mokrih tal) in primerno tudi za občutljive površine, kot sta parket ali neoljeni les, kjer mokro čiščenje ni zaželeno.

Kje uporabljati maslenke? Impregnirane krpe so primerne za vse vrste gladkih talnih površin – od lesenih in laminatnih podov do keramičnih ploščic, vinilnih in PVC tal. Še posebej prav pridejo tam, kjer pogosto mokro pomivanje tal ni priporočljivo ali možno. V praksi se veliko uporabljajo v bolnišnicah, ambulantah in šolah (zaradi higiene in hitrosti čiščenja), pa tudi v pisarnah in domačem gospodinjstvu za dnevno suho brisanje tal. Z redno uporabo maslenk lahko močno zmanjšamo potrebo po mokrem čiščenju; tla ostanejo dalj časa čista, mokro pomivanje pa izvedemo le občasno za odstranjevanje trdovratnejše umazanije.

Prednosti suhega čiščenja tal z impregnirano krpo

  • Prah se ne dviguje s površine; krpa ga v celoti zadrži.
  • Zmanjšana je pogostost mokrega čiščenja tal.
  • Odličen pripomoček za gospodinjstva s hišnimi ljubljenčki.
  • Lahkotnost in enostavnost uporabe kompleta za brisanje tal v primerjavi s sesalnikom.
  • Dolga življenjska doba pripomočkov.

Nasvet iz prakse: Pri brisanju tal z maslenko uporabljajte dolge, enakomerne potege v obliki črke S ali ovalne gibe, da kar najbolje izkoristite celotno površino krpe. Ne pritiskajte premočno na tla – krpa naj lahkotno drsi, saj bo tako statična impregnacija optimalno lovila prah. Ko opazite, da je krpa vidno umazana in prekrita s prahom, jo zamenjajte z novo. Nikoli ne poskušajte očistiti in ponovno uporabiti enake maslenke.

Uporaba akrilne mop krpe

Druga priljubljena možnost za suho čiščenje tal so mop krpe iz akrilnih vlaken, ki jih namestimo na talni brisalec (mop). Gre za pralne krpe za večkratno uporabo, pogosto pravih dimenzij, da ustrezajo standardnim nosilcem mopov (npr. 40 cm, 60 cm ali večje). Med vlakni akrilne mop krpe se z gibanjem ustvarja blag statični naboj, ki kot magnet privlači prašne delce. Krpo (suho) vlečemo po tleh, s čimer poberemo prah brez raznašanja. Tako suho brisanje se lahko izvaja dnevno za sprotno čiščenje ali pa kot predhodni korak pred mokrim čiščenjem tal (dvostopenjsko čiščenje: najprej suho pobiranje prahu, nato mokro pomivanje za odstranjevanje madežev).

Uporaba akrilnih mopov je razširjena v profesionalnem čiščenju – na primer v bolnišnicah, domovih za ostarele, šolah – kjer je treba velike površine hitro očistiti prahu. Primerna so za gladka trda tla (PVC, vinil, keramika, laminat, parket), kjer ni debelih plasti umazanije. Če je na tleh veliko peska ali drobirja, ga je smiselno prej odstraniti (pometi ali posesati).

V praksi se akrilne mop krpe uporabljajo skupaj z nosilcem mop krpe in aluminijasto palico, podobno kot pri mokrem brisanju, le da tukaj ne uporabljamo vode. Ko se krpa navzame prahu, jo odstranimo z nosilca, stresemo večje delce v smeti in krpo operemo. Vzdrževanje akrilnih vlaken zahteva pranje brez uporabe mehčalca ter belil – zgolj z detergentom in vročo vodo, da se vlakna očistijo, a ohranijo svojo učinkovitost. Po pranju naj se krpa popolnoma posuši.

Prednosti suhega čiščenja tal z akrilno mop krpo

  • Izdelana je iz akrilnih vlaken, ki dajejo učinek statike.
  • Idealna je za vzdrževalna ali dnevna čiščenja.
  • Pralna je, kar pomeni manj odpadkov.
  • Dolga življenjska doba krpe.

Nasvet: Imejte na zalogi več akrilnih mop krp, da boste vedno imeli čisto na voljo, ko gre umazana v pranje. Pri pranju ne uporabljajte mehčalca – ta namreč obloži vlakna in zmanjša njihov statični učinek.

Uporaba čistila za suho čiščenje tal

Za dodatno izboljšanje učinkovitosti suhega čiščenja in videza tal lahko posežete po antistatičnih čistilih za tla, kot je Hollu Mopfit. Te so zasnovana tako, da na talni površini pustijo tenek antistatični film, ki odbija prah oziroma preprečuje, da bi se ta hitro nabiral nazaj. Poleg tega vsebujejo komponente, ki talnim oblogam vrnejo rahel sijaj.

Uporaba antistatičnega čistila za tla je preprosta: običajno se sredstvo v nerazredčeni obliki napršuje neposredno na bombažno mop krpo, nakar počakamo minuto ali dve, da se aktivne snovi vežejo na površino. Nato tla obrišemo z mopom kot običajno. Na krpi se bo skupaj s prahom nabral tudi tanek sloj sredstva, zato krpo po končanem postopku otresemo in postopek ponovimo. Takšna antistatična nega tal je posebej koristna po temeljitejšem čiščenju, ko želimo, da bi tla ostala dlje časa čista. Na primer po generalnem čiščenju telovadnice lahko s tem sredstvom poskrbimo, da se prah ne bo takoj začel nabirati, hkrati pa odstranimo tudi morebitne črne sledi športne obutve na parketu ali PVC talni oblogi.

Pri uporabi antistatičnega čistila je priporočljivo imeti razpršilko za enakomeren nanos po krpi. S tem dosežemo, da je sredstvo enakomerno razporejeno. Ne pretiravajte s količino – bolje je razpršiti manj in po potrebi postopek ponoviti.

Uporaba sesalnika za suho sesanje

Sesanje je nepogrešljiva metoda za suho čiščenje tal, zlasti ko gre za preproge in tekstilne talne obloge. Drobni prah in umazanija se na preprogah zažreta globoko med vlakna, kjer jih z metlo ali krpo ne moremo doseči. Zato je klasični sesalnik edina učinkovita rešitev – ta z močno sesalno močjo in krtačo izvleče prah iz globine preproge. Priporočljivo je izbrati sodoben sesalnik z dobrim filtrom (HEPA) in nizko emisijo prašnih delcev, da se posesani prah ne vrača nazaj v prostor skozi zračni izpuh. Kakovosten HEPA filter lahko zadrži preko 99.9 % tudi zelo drobnih delcev prahu in alergenov, kar je pomembno za zdrav zrak v prostoru. Za tišje čiščenje izberemo sesalnik z nizko ravnijo hrupa, še posebno v okoljih, kjer bi hrup motil (pisarne, bolnišnice med dnevom itd.).

Sesalnike lahko uporabljamo tudi za trda tla, saj večina modelov ima nastavke ali krtače, primerne za parket, ploščice ipd. Pri tem je ključno, da so kolesca in ščetke sesalnika čiste in ne opraskajo tal. Na občutljivih površinah (npr. visoko sijoč parket ali marmor) je bolje namesto sesanja uporabiti mehko katero izmed predhodnih metod, saj lahko grobe ščetine ali trdi delci, ki jih sesalnik vleče po tleh, povzročijo praske. V kolikor uporaba sesalnika za čiščenje preprog in tekstilnih tal ne pride v poštev, priporočamo uporabo metle s trdimi ščetinami Igeas Industrial.

Povzetek

Pri izbiri metode suhega čiščenja tal vedno upoštevajte vrsto talne površine in naravo umazanije. Nobena metoda ni univerzalno najboljša za vse primere, pogosto pa je kombinacija več pristopov idealna rešitev za bleščeče čista tla:

  • Parket in lesena tla: Tu se odsvetuje prepogosto mokro pomivanje, zato suho brisanje tal z maslenkami ali antistatičnimi in bombažnimi krpami pride najbolj do izraza. Dnevno pobiranje prahu bo ohranilo lesena tla čista in sijoča, brez da bi jih nepotrebno izpostavljali vlagi. Občasno (na primer tedensko) lahko tla vseeno obrišete z rahlo vlažnim mopom, a le če je potrebno.
  • Keramične ploščice, laminat, vinil (PVC): To so trpežne površine, kjer lahko kombinirate metode. Suha mop krpa iz akrila ali bombaža bo hitro pobrala prah na večjih površinah. Redno suho čiščenje bo zmanjšalo potrebo po mokrem čiščenju – mokro pomivanje izvedite le, ko opazite madeže.
  • Preproge in tepihi: Sesalnik je tu nepogrešljiv. Vsaj enkrat tedensko temeljito posesajte vse preproge in tekače. Za čiščenje večjih delcev umazanije, lahko uporabite tudi metlo.
  • Občutljive ali posebne površine: Na občutljivem marmorju ali talnih površinah, ki se hitro opraskajo, raje ne uporabljajte grobe metle ali trdega sesalnika. Namesto tega prah odstranjujte s suho akrilno krpo ali impregnirano krpo.

Za dolgoročno vzdrževanje tal je suho čiščenje ključnega pomena. Prah namreč ni le nečistost – deluje lahko tudi abrazivno. Drobni delci peska in prahu, ki se nabirajo na tleh, se pri hoji vlečejo po površini in lahko počasi spraskajo lak na parketu ali obrabijo zaščitni sloj na vinilu. Redno pobiranje prahu tako neposredno podaljšuje življenjsko dobo vaših talnih oblog.

Za konec, poskrbite, da bodo vaši pripomočki za suho čiščenje vedno čisti in pripravljeni. Zaloga svežih maslenk, oprane bombažne in akrilne krpe in izpraznjen sesalnik (s čistim filtrom) bodo zagotovili, da se vsakega suhega čiščenja tal lotite z najboljšim učinkom. S pravimi orodji in metodami bo vaše suho čiščenje tal hitro, učinkovito in prijazno do vašega zdravja ter talnih oblog.

Pogosta vprašanja

Suho čiščenje tal z lamelnim brisalom uporablja impregnirane krpe, ki so posebej zasnovane za učinkovito zadrževanje prahu in umazanije. V nasprotju s tradicionalnim pometanjem, kjer se prah lahko dvigne v zrak, impregnirane krpe v celoti zadržijo prah, kar preprečuje njegovo ponovno naseljevanje na tla. Poleg tega lamelno brisalo omogoča lažje in hitrejše čiščenje, še posebej na občutljivih površinah, kot so parket in lesena tla.

Impregnirane krpe so prepojene z rastlinskim oljem ali drugimi sredstvi, ki učinkovito vežejo prah in umazanijo. Ko krpa pride v stik s površino, prah in delci umazanije ostanejo pritrjeni na krpo in se ne dvignejo v zrak. To omogoča temeljito čiščenje površin brez raznašanja prahu po prostoru.

Pripomočki za suho čiščenje tal so primerni za večino talnih površin, vključno s parketom, laminatom, ploščicami in vinilom. Vendar je vedno priporočljivo preveriti navodila proizvajalca ali testirati pripomoček na manj vidnem delu tal, preden ga uporabite na celotni površini.

Profesionalno brisalo za suho čiščenje tal se uporablja skupaj z antistatičnimi krpicami – maslenkami. Maslenke so že impregnirane in pripravljene za takojšnjo uporabo. Brisalo se postavi na tla, na njega se položi antistatična krpa – maslenka, nato pa se z brisalom nežno potegne po tleh, pri čemer krpa ujame prah in umazanijo. Aluminijasti ročaj z ergonomskim držalom omogoča enostavno in udobno uporabo.

Hollu Mopfit je sredstvo, ki se nerazredčeno uporablja za antistatično čiščenje prahu iz površin. Čistilo Mopfit enakomerno razpršite čistilo na krpo, s katero boste čistili. Počakajte nekaj minut, da se čistilo vpije, nato pa očistite želeno površino. Čistilo je učinkovito tudi pri odstranjevanju črnih lis s tal. Za lažje čistila se priporoča uporaba razpršilke.

Da, pripomočki za suho čiščenje tal so primeren tudi za domačo uporabo. Zaradi svoje učinkovitosti in enostavnosti so idealeni za dnevno brisanje prahu in druge suhe umazanije v domačem okolju.

Povezani izdelki

Koristne povezave

Morda vas zanima tudi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja