Čiščenje preprog je ključnega pomena za ohranitev njihove funkcije zaščite tal pred abrazivno zemljo, slabim vremenom in obrabo zaradi hoje. Brez rednega čiščenja preproge hitro postanejo napolnjene z umazanijo, kar povzroči umazan in neurejen videz ter zmanjšano učinkovitost pri lovljenju in zadrževanju umazanije.

Neučinkovite preproge povečujejo tveganje za praske, madeže in druge poškodbe tal. Zato je redno čiščenje preprog bistvenega pomena za vzdrževanje lepih in čistih tal v vašem prostoru. To velja za vse tipe preprog, vključno z vhodnimi tepihi, notranjimi tepihi ali drugimi vrstami, pri čemer je pristop k čiščenju vedno isti.

6 korakov čiščenja preprog

Vse talne preproge vašega objekta lahko hitro in enostavno očistite v 6 preprostih korakih.

Najpomembnejša stvar, ki si jo morate zapomniti pri čiščenju tepihov, je, da jih je potrebno očistiti enkrat na dan. V nekaterih objektih z veliko dnevnih obiskovalcev ali v primeru slabega vremena je primerno tepihe očistiti celo večkrat dnevno.

Če so vaše preproge videti umazane ali pa so vaša tla zunaj preprog mokra in prekrita z umazanijo, je potrebno čiščenje preproge.

Za čiščenje preprog sledite spodnjim korakom:

  1. korak: odstranitev preproge,
  2. korak: pometanje ali sesanje tal pod preprogo,
  3. korak: stresanje preproge,
  4. korak: suho sesanje preproge s sesalnikom,
  5. korak: sesanje preproge z ekstrakcijskim sesalnikom,
  6. korak: sušenje preproge.
Globinsko čiščenje preproge z uporabo ekstrakcijskega sesalnika
Globinsko čiščenje preproge.

Priprava na čiščenje

Pomembno je, da imate vse potrebne pripomočke, stroje in čistila, preden se lotite kakršnegakoli postopka čiščenja. Potrebujete:

  • mokro-suhi sesalnik,
  • suhi oz. pokončni sesalnik,
  • ekstrakcijski sesalnik,
  • plastenko z razpršilko (če boste čistilno raztopino nanašali ročno),
  • čistilo za globinsko čiščenje preprog,
  • rokavice,
  • zaščitna očala.

Odstranitev preproge

Preden se lotimo čiščenja preprog, je le-te potrebno odstraniti s tal. Za preprečitev širjenja umazanije s tepihov je potrebno dvignjen tepih zaviti navznoter (zarolati). Robovi podloge naj bodo dvignjeni, da zadržijo umazanijo.

Večjih preprog ne poskušajte odstraniti sami. Prosite nekoga za pomoč. Tako se boste izognili morebitnim poškodbam, ki lahko nastanejo zaradi dviganja težkih tepihov.

Če so vaše preproge pritrjene na tla in jih ni mogoče odstraniti, preskočite na 4. korak (suho sesanje preproge s sesalnikom).

Pometanje ali sesanje tal pod preprogo

Po odstranitvi preprog je potrebno očistiti talne površine pod njimi. Celo najučinkovitejše preproge bodo včasih spustile čez nekaj umazanije.

Dlje časa nakopičena umazanija pod preprogo lahko ustvari plast, ki omogoča premikanje preproge pri hoji. Da bi se izognili morebitnim poškodbam tal (praskam) ali premikanju preprog, je potrebno odstraniti vso umazanijo s talne površine.

Za čiščenje tal pod preprogo naprej uporabite metlo ali sesalnik. Če so prisotni madeži, lahko tudi vlažno očistite tla s krpo ali strojem za čiščenje.

Stresanje preproge

Predpražniki in preproge, ki so nameščeni na vhodih v objekt, imajo pogosto umazanijo in ostanke, ki so ujeti v vlakna ali rok preproge.

Odstranjevanje ujete umazanije zagotavlja, da lahko preproge še naprej lovijo in zadržujejo umazanijo.

Stresanje preprog izvajajte to stran od vhodov v objekt. S tem preprečite, da bi umazanija s hojo obiskovalcev ponovno končala v vašem objektu.

Po končanem stresanje preprog, le-te prinesite nazaj v objekt, kjer jih boste posesali.

Suho sesanje preproge s sesalnikom

Po končanem stresanju preproge vrnite na prvotni položaj ter jih posesajte. S tem korakom poskrbimo za odstranitev morebitne vdelane umazanije.

Za najboljši rezultat uporabite pokončni sesalnik s krtačnim valjem. V primeru mokrega vremena (dež ali sneg) uporabite mokro-suhi sesalnik. Pokončni sesalniki namreč niso zasnovani za sesanje vlage ter jih lahko poškodujete pri rabi v mokrih razmerah.

Sesanje preproge z ekstrakcijskim sesalnikom

Če po otresanju in presesavanju preprog še vedno niste zadovoljni z videzom preprog, lahko uporabite tudi ekstrakcijski sesalnik v kombinaciji z namenskim čistilom za preprogo. Tako boste odstranili najglobljo in najbolj trdovratno umazanijo.

Globinsko čiščenje preprog izvajajte zgolj po potrebi. 

Odstranjevanje posameznih madežev lahko izvajate z odstranjevalcem madežev in krtačo. V tem primeru še vedno priporočamo uporabo stroja za ekstrakcijo.

Pred globinskim čiščenjem tepihov se še enkrat prepričajte, da so bili temeljito presesani.

Globinsko čiščenje preproge z uporabo ekstrakcijskega sesalnika
Globinsko čiščenje preproge z uporabo ekstrakcijskega sesalnika.

Sušenje preproge

Po čiščenju z ekstrakcijo pustite preproge, da se osušijo. Šele ko se temeljito osušijo, lahko na njih stopajo vaši obiskovalci.

Mokre preproge so bolj dovzetne za nanos umazanije, idealno okolje za rast bakterij, nastanek neprijetnih vonjav ter plesni. V tem primeru boste morali preproge čistiti pogosteje.

Povzetek

Preproge so ključni elementi naših domov in poslovnih prostorov. Ne le izboljšujejo estetiko prostora, temveč tudi ščitijo tla. Da bi ohranili njihov videz in funkcionalnost, je nujno redno in pravilno čiščenje. Za učinkovito čiščenje preprog je priporočljivo slediti naslednjim šestim korakom: najprej odstranimo preprogo, nato očistimo tla pod njo s pometanjem ali sesanjem. Naslednji korak je stresanje preproge, da odstranimo ujeto umazanijo. Po tem sledi suho sesanje s sesalnikom, kar pomaga odstraniti vdelano umazanijo. Če je potrebno, lahko izvedemo tudi globinsko čiščenje z ekstrakcijskim sesalnikom in posebnim čistilom za preproge. Ta postopek je še posebej učinkovit pri odstranjevanju trdovratne umazanije. Po čiščenju je pomembno preproge temeljito posušiti, saj mokre preproge privabljajo več umazanije in so gojišče za bakterije ter plesni. Redno in pravilno čiščenje preprog ne samo podaljša njihovo življenjsko dobo, ampak tudi ohranja tla čista in zmanjšuje potrebo po pogostem čiščenju.

Pogosta vprašanja

Preproge je priporočljivo čistiti enkrat na dan, v objektih z veliko obiskovalci ali v slabem vremenu pa celo večkrat dnevno.

Osnovni koraki vključujejo odstranitev preproge, pometanje ali sesanje tal pod preprogo, stresanje preproge, suho sesanje s sesalnikom, sesanje z ekstrakcijskim sesalnikom in sušenje preproge.

Preprogo odstranite tako, da jo zvijete navznoter, da zadržite umazanijo, in prosite za pomoč pri odstranjevanju večjih preprog.

Preproge je treba sušiti do popolne suhosti, preden jih ponovno uporabite, da preprečite nanos umazanije in rast bakterij.

Redno čiščenje preprog podaljša njihovo življenjsko dobo, ščiti tla pred poškodbami in zmanjšuje stroške morebitnih sanacij.

Globinsko čiščenje preprog je priporočljivo izvajati vsaj enkrat letno, odvisno od stopnje uporabe in izpostavljenosti umazaniji.

Uporabljajte ustrezna čistila in opremo, izogibajte se pretiranemu drgnjenju in preverite, da čistila ne poškodujejo materiala preproge.

Za odpravo neprijetnih vonjav uporabite čistila, ki nevtralizirajo vonj, za plesen pa uporabite fungicidna čistila in poskrbite za dobro prezračevanje prostora.

Ostali povezani produkti

Koristne povezave

Morda vas zanima tudi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja